نظام بانکداری

بانک‌ها با توجه به وضعیت خاص منابع و مصارفشان به عنوان مهم‌ترین و اثرگذار‌ترین بنگاه‌های اقتصادی در رشد و توسعه اقتصادی کشور، همواره زیر ذره‌بین تحلیل و نقد و بررسی صاحبان سرمایه و منابع، کارآفرینان، مصرف‌کنندگان و قرار داشته‌اند.
نگاهی به تاریخچه و سیر تکامل بانکداری تجاری در ایران و جهان به روشنی نشان می‌دهد که اعطای انواع تسهیلات بانکی توسط بانک‌ها بر پایه یک اصل کلی استوار است و آن نیز ایفای نقش واسطگی وجوه، به واسطه اعتماد و اطمینانی است که صاحبان منابع مالی و سپرده‌ها به بانک‌ها ابراز نموده‌اند. به عبارت دیگر بانک‌ها تنها سازمان‌هایی هستند که قادر خواهند بود با اتکا به سرمایه‌های دیگران چندین برابر سرمایه اولیه خود، برای جامعه ثروت و ارزش افزوده بیافرینند.

بانک‌ها به عنوان سازمان‌های مبادی اصول و پرنسیپ‌های امانتداری و به عنوان مکانی امن و مولد درآمد، از یکسو نگهدارنده ثروت جامعه به صورت انواع سپرده‌های بانکی و از سوی دیگر تامین‌کننده نیازهای مالی سرمایه‌گذاران و مصرف‌کنندگان وجوه به صورت انواع تسهیلات اعطایی از محل همان سپرده‌های به ودیعه گذاشته شده نزدشان می‌باشند.

در این رهگذر فرض بر این است که بخشی از ارزش افزوده حاصل از سرمایه‌گذاری‌ها و فرصت‌های ایجاد شده برای مصرف‌کنندگان وجوه به صورت سود دریافتی به بانک پرداخت شده و متقابلا بانک نیز با کسر بخش ناچیزی از آن به عنوان حق‌الوکاله برای تامین هزینه‌های اداری و اجرایی خود، سود‌های دریافتی را بین صاحبان سپرده‌ها توزیع می‌نماید. نتیجه فرآیند فوق به طور خلاصه عبارت است از:
1 - تجهیز منابع مردمی در بانک‌ها به‌صورت انواع سپرده‌های بانکی.
2 - اعطای تسهیلات برای سرمایه‌گذاری در طرح‌ها و پروژه‌های سودآور و تامین نیاز مصرف‌کنندگان.
3 - اخذ بخشی از ارزش افزوده‌های ایجادی از گیرندگان تسهیلات به صورت سود دریافتی.
4 - توزیع سودهای دریافتی بین سپرده‌گذاران پس از کسر حق‌الوکاله بانک.
با عنایت به فرآیند مورد اشاره، سوال اساسی این است که بانک‌ها در انجام وظایفی که به عنوان واسطه وجوه و وکیل سپرده‌گذاران به عهده دارند، آیا شرعا، عرفا و قانونا مجاز هستند منافع یک گروه را فدای منافع گروه‌های دیگرنمایند؟ قطعا پاسخ منفی است.

بانک‌ها در طول دوران تکامل خود همواره سعی نموده‌اند به عنوان یک راهبـر منصف و عادل شرایط بهینه و متعالی را بین دارندگان و مصرف‌کنندگان وجوه ایجاد نمایند و بدین‌منظور ضمن انجام مطالعات و بررسی‌های لازم برای انتخاب سرمایه‌گذاری‌های مطمئن و سودآور، از رویه‌ها و فرمول‌های محاسباتی متعددی در برآورد و احتساب میزان سودهای دریافتی و پرداختی و مبلغ اقساط تسهیلات استفاده می‌نمایند.

همان‌گونه که بکارگیری کامپیوتر و تکنولوژی‌های جدید باعث اعتلا و ارتقای بسیاری از رویه‌های اجرایی در رشته‌های مختلف علمی و صنعتی شده است، بانک‌ها نیز امروزه قادر هستند از امکانات مذکور به نحو مطلوب‌تری در ایفای وظایف و نقشی که به عهده دارند، بهره برداری نمایند.
یکی از نمادهای به‌کارگیری این امکانات، تغییر فرمول محاسباتی وام‌های اقساطی توسط سیستم بانکی است که اگر چه سابقه‌ای دیرینه در جهان دارد ولی به لحاظ مشکلات محاسباتی و نرم افزاری در سیستم بانکی ایران تا دوران کنونی مغفول واقع شده بود. در عین حال به‌کارگیری رویه و فرمول جدید متکی به روش‌های بین‌المللی شناخته شده سوالاتی را در اذهان برخی از هم میهمان گرامی مطرح نموده است که امیدوار است مقدمه فوق‌الاشعار و توضیحات زیر بتواند ضمن روشنگری رویه‌های متخذه نسبت به رفع ابهامات ایجاد شده موثر افتد.
 
نحوه محاسبه سود سپرده‌های بانکی
سود سپرده‌های بانکی طبق ضوابط و مقررات موجود به صورت روزشمار و با نرخ سود علی الحساب طبق فرمول:
  (مدت) × (نرخ) × (سرمایه) = سود   محاسبه و پرداخت می‌شود. در این فرمول چنانچه پرداخت سود سالانه باشد، نرخ سالانه و در صورتی که پرداخت سود ماهانه باشد نرخ سود ماهانه از تقسیم نرخ سالانه بر 12 تعیین می‌شود.
طبعا چنانچه سپرده مذکور برای یک دوره 5 ساله دیگر با همان شرایط تمدید شود، کل مبلغ سود دریافتی حساب سپرده برابر 210‌میلیون‌ریال خواهد بود. به عبارت دیگر چنانچه تا هر زمان سپرده مذکور تمدید شود، صاحب سپرده ضمن دریافت مبلغ ماهانـه 1.750.000‌ریال همـواره بستانکار 100‌میلیون‌ ریال سپرده اولیه خود خواهد بود.
سود وام‌های اقساطی
حال فرض کنیم بانک یک وام اقساطی 100‌میلیون‌ریالی 10 ساله خرید مسکن با همان نرخ 21‌درصد به وام گیرنده پرداخت می‌نماید. در چنین وضعیتی منطق و رویه اتخاذ شده برای پرداخت سود سپرده‌ها حکم می‌نماید که چنانچه وام گیرنده صرفا و فقط مبلغ 1.750.000ریال در هر ماه به بانک بپردازد، تنها موفق به پرداخت سود ماهانه اصل مبلغ وام شده و مشابه سپرده بانکی مذکور در مثال بالا، حتی بعد از 10 سال کماکان مانده وام را به بانک مدیون خواهد بود. پس برای اینکه اصل مبلغ وام مستهلک شود لازم است مبلغ اقساط پرداختی بیشتر از 1.750.000ریال باشد.
بانک‌ها در گذشته و به غلط از فرمولی استفاده می‌نموده‌اند که اصطلاحا به فرمول راس‌مدت معروف بوده و متکی بر یک فـرض اصلی بوده است که وام گیرنده در هـر قسط علاوه بر پرداخت سود مانده وام، بخشی از اصل وام را نیـز پرداخت می‌نموده است، لیکن نحوه عمل فرمول و میزان قسط محاسبه شده به‌ترتیبی است که این پرداخت عملا صورت نمی‌گیرد. براساس فرمول مذکور مبلغ هر قسط یک وام 100‌میلیون‌ ریالی 10 ساله با نرخ سود
  21‌درصد برابر با 1.715.625‌ریال خواهد بود که حتی تکافوی سود یک ماه مانده وام (مشابه مثال سپرده فوق) را نمی‌نماید. پس چگونه می‌توان انتظار داشت که با پرداخت مبلغ1.715.625‌ریال برای‌مدت 120 ماه اصل مانده وام مستهلک شود؟

پاسخ این است: چنانچه نرخ سود مورد انتظار بانک 21‌درصد  باشد، طبق رویه و فرمول راس‌مدت، بانک هرگز به چنین نرخ سود مورد انتظاری دست نمی‌یابد و کل مبلغ وام پرداختی هیچ‌گاه بازپرداخت نمی‌شود. به عبارت دیگر با این روش بانک عملا زیان نموده و به زبان ساده از کیسه آیندگان می‌خورد. اگرچه تحلیل جامع و کامل منابع آزاد و قابل مصرف برای اعطای تسهیلات از محل سپرده‌ها و همچنین فرمول راس‌مدت و فرمول صحیح مربوطه (که سود واقعی مانده بدهکار را برای هر ماه دقیقا و بدون دیناری کم و یا اضافه محاسبه می‌نماید) در این مقال نمی‌گنجد ولی لازم به ذکر است:
1 - نرخ واقعی سود پرداختی برای یک وام 100‌میلیون‌ ریالی به‌مدت 10 سال از قرار هر قسط 1.715.625‌ ریال صرفا برابر با16.64‌درصد در سال (در شرایط استفاده از فرمول صحیح)خواهد بود و نه 21‌درصد.
2 - برخلاف آنچه که برخی تصور می‌نمایند که فرمول جدید موجب اخذ سود مرکب می‌شود، این نتیجه‌گیری مقرون به واقعیت نیست.
هموطنان گرامی حتما با ضرب‌المثل گندم نمای جو فروش آشنایی کامل دارند، لیکن مصداق واقعی نحوه عملکرد قبلی بانک‌ها به‌جای ضرب‌المثل مذکور گندم فروش جو نما
  می‌باشد، چرا که بانک ظاهرا اعلام می‌دارد نرخ سود وام مسکن 21‌درصد است ولی طبق همان رویه‌ای که سود سپرده‌ها را می‌پردازد، نرخ واقعی سود وام مسکن صرفا 64/16‌درصد است، یعنی گران نمای ارزان فروش و برای یک گیرنده وام چه بهتر از اینکه وام 100‌میلیون‌ریالی با نرخ ظاهری 21‌درصد در سال از بانک دریافت و مبلغ 1.715.625 ‌ریال
به صورت ماهانه به بانک پرداخت کرده و متقابلا همان مبلغ 100‌میلیون‌ریال را به صورت سپرده 5 ساله با نرخ واقعی 21‌درصد در سال نزد بانک سپرده‌گذاری کرده و ماهانه 1.750.000 ریال سود سپرده دریافت نماید!

بدین‌ترتیب وام گیرنده (سپرده‌گذار) مذکور می‌تواند بدون هیچ‌گونه سرمایه‌گذاری اولیه، از یک درآمد ماهانه34.375 ‌ریالی برای‌مدت 10 سال و یک درآمد 100‌میلیون‌ریالی کلی در پایان دوره 10 ساله برخوردار شود. منبع  تامین چنین درآمد بادآورده‌ای چه می‌تواند باشد؟ آیا غیر از این است که رویه غلطی اجرا می‌شود که نتایج آن در لابه‌لای تعداد ارقام کوچک و بزرگ دیگر از نظر دور می‌ماند و اثرات سوء آن در بلندمدت خودنمایی خواهد کرد. آیا چنین رویه‌ای و اتخاذ روش‌هایی متباین در پرداخت سود سپرده‌ها و دریافت سود وام‌ها و تسهیلات می‌تواند ادامه یابد. پاسخ این سوال نیز قطعا منفـی است.
طبعا بروز چنین اشتباه فاحشی قابل دوام نبوده و حتی چنانچه بحث منطقی نمودن سود بانکی مطرح نبود، بانک‌ها چاره‌ای جز اصلاح فرمول محاسباتی سود و اقساط وام‌های بلند‌مدت نداشتند. چرا که در غیر این صورت ایجاد نقطه سربه سر و حفظ حقوق و منافع تمام طرف‌های درگیر غیر ممکن شده و در بلند‌مدت بانک‌ها را از مسیر نقطه تعادلی و برخورد عدالت مدار دور می‌نماید.
توضیحات فوق اگرچه از یک‌سو قطعا به کام عزیزانی که نیازمند وام‌های بلند‌مدت برای تامین نیاز مسکن خود هستند شیرین نمی‌آید، لیکن از سوی دیگر بیان واقعیتی است که عدم توجه و عنایت به آن موجب ضرر و زیان بر سیستم بانکی شده و دور نمای روشنی را برای اقتصاد کشور‌ ترسیم نمی‌نماید. لذا تنها راه چاره برای عبور از چنین بحرانی کاهش نرخ واقعی سود در هماهنگی با شاخص‌های کلان اقتصاد کشور است.
باشد که همراه با اصلاحات اقتصادی در دستور کار و تصمیمات داهیانه متخذه اخیر پیرامون اصل 44 قانون اساسی، نظام بانکی کشور با به‌کارگیری روش‌های علمی و مطابق با استانداردهای بین‌المللی به گونه‌ای عمل نماید که در شرایط جهانی شدن کورس رقابت را به خواهرخوانده‌های آن سوی مرزها نبازد و روزی را شاهد باشیم که اسامی بانک‌های ایرانی در فهرست 100 بانک بزرگ جهان و 500 شرکت برتر دنیا خود نمایی کند.

ناکارآمدی الگوی مصرف وجوه پس‌انداز در نظام بانکداری ایران

یک کارشناس اقتصاد اسلامی با اشاره به ناکارآمدی الگوی مصرف وجوه پس‌انداز در نظام بانکداری ایران گفت: به دلیل دولتی بودن نظام بانکی کشور و عدم استفاده صحیح از تمام عقود اسلامی، نظام بانکی ایران اساسا " ناکارآمد است.

مرتضی عزتی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبری فارس «توانا»، در رابطه با وضعیت بانکداری الکترونیک در ایران، اظهار داشت: هم‌اکنون بانکداری الکترونیک در دنیا به بانکداری شخصی تبدیل شده و کشورهای پیشرفته غربی طی سه دهه گذشته از این تکنولوژی استفاده می‌کردند، اما در ایران عمر بانکداری الکترونیکی بیشتر از 10 سال نیست.
این کارشناس اقتصادی در ادامه گفت: دنیا به سرعت در حال حرکت به سمت بانکداری الکترونیک به منظور پایین آوردن هزینه‌ها و افزایش کارایی‌ها است و این روش مورد استقبال بانک‌ها و استفاده‌کنندگان خدمات بانکی مثل صاحبان حساب اعم از فروشندگان و خریداران قرار گرفته است.
عزتی بیان کرد: در ایران نیز برای اینکه به سمت کارایی بیشتر سیستم بانکی حرکت کنیم، باید این روش بانکداری یا نظام بانکی الکترونیک هرچه بیشتر گسترش داده شود.
وی به انطباق گسترش بانکداری الکترونیک با قوانین بانکداری اسلامی در ایران اشاره کرد و گفت: باید این نکته را مد نظر قرار گرفته و فرایند مذکور با دقت خاصی طی شود؛ به ویژه در بخش عقود اسلامی به علت به روز بودن اطلاعات و روابط مالی و مبادلات مالی، سیستم بانکداری الکترونیک می‌تواند به کاربری و انجام صحیح‌تر عملیات بانکداری اسلامی به خوبی کمک کند.
این کارشناس اقتصادی استفاده از بانکداری الکترونیک را به علت سرعت بالا، زمینه‌ای برای بهبود بانکداری اسلامی برشمرد و اظهار کرد: در حال حاضر برخی از کشورهای منطقه در این رابطه از ایران عقب‌تر و برخی در مراحل جلوتری می‌باشند، به عنوان مثال ترکیه از آن دسته کشورهایی است که در زمینه بانکداری الکترونیک فعالیت مناسبی دارد.
وی ادامه داد: در این کشورها امکانات زیر بنایی در مورادی چون پیشرفته‌ بودن کامپیوتر، دسترسی به اینترنت، تلفن و موبایل و سایر امکاناتی که بانکداری الکترونیک را تجهیز می‌کند در وضعیت مناسب و بهتری قرار دارد.


* الگوی مصرف نظام بانکی ایران در مقایسه با سایر کشورها
عزتی در پاسخ به این سؤال که مصرف وجوه پس‌انداز ایران در مقایسه با سایر کشورها چگونه است، اینگونه پاسخ داد: بانکداری غربی در این خصوص روال خاص خود را دارد و در کشورهای غربی سپرده‌ها بر اساس تصمیم‌گیری اقتصادی بانک‌ها مصرف می‌شود.
این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه تا قبل از بحران مالی بانک‌های غربی اغلب خصوصی بودند، افزود: بروز بحران مالی باعث تغییر سیستم بانکداری غرب شد و بسیاری از بانک‌ها امکانات و سرمایه‌های خود را از دست داده و توان فعالیت خوب را ندارند.
عزتی گفت: قبل از بحران مالی بانک‌ها بر اساس منافع سهامداران تصمیم می‌گرفتند و به جذب سپرده‌های سرمایه‌گذاران به صورتی که بیشترین منفعت را برای بانک حاصل می‌کرد، می‌پرداختند.
وی بیان کرد: این بانک‌ها اولویت را در پرداخت تسهیلات به افرادی می‌دادند که حاضر بودند بیشترین سود را به بانک بپردازند.
این کارشناس اقتصادی از بعضی بانک‌های جامع یاد کرد و گفت: این دسته بانک‌هایی بودند که خودشان می‌توانستند سرمایه‌گذاری کنند و هم از منابع بهره‌برداری کنند، آنها نیز تصمیماتشان بر اساس معیارهای اقتصادی بود.
وی ادامه داد: در هر زمینه که خود بانک‌ها می‌توانستند استفاده بهتری از سپرده‌های سرمایه‌گذاران داشته باشند خودشان وارد عمل می‌شدند، اما زمانی که ارائه تسهیلات وضعیت بهتری داشت و سود بیشتری نصیب بانک می‌کرد از این روش استفاده می‌کردند.
عزتی در خصوص نحوه مصرف وجوه پس‌انداز در کشورهای منطقه، گفت: به تعبیری بعضی کشورها مشکل منابع و سپرده ندارند و مشابه نظام بانکی غرب فعالیت کرده و تسهیلات خود را در بخش‌هایی که سود بیشتری داشته باشد، مصرف می‌کنند.
وی افزود: این در حالیست که کشورهایی مثل ایران و برخی کشورهای منطقه مانند افغانستان، پاکستان، عراق، سوریه و اردن که سپرده‌گذاری در آنجا محدودتر است و با محدودیت سپرده مواجه‌اند یا از نظام بازار استفاده کردند و یا در برخی موارد نرخ سود را بالا بردند و به تعبیری نرخ‌های بهره را در نظام بانکی غیراسلامی افزایش دادند.
این کارشناس اقتصادی اشاره کرد: برخی از کشورها مانند ترکیه در زمینه سپرده‌گذاری در وضعیت نسبتاً متعادل‌تری هستند و اعطای تسهیلات را بر اساس نظام بازار انجام می‌دهند.
وی ادامه داد: برخی کشورها مانند پاکستان و ایران و کشورهای مشابه در زمینه تسهیلات دولت تصمیم‌گیری و سیاست‌گذاری می‌کند.

* دخالت دولت‌ها مانع اتخاذ تصمیمات مناسب توسط بانکها می‌شود
عزتی ایران را به عنوان یک استثناء در زمینه بانکداری دانست و گفت: در ایران بیشتر بانک‌ها دولتی هستند و تا چند سال گذشته تمام بانک‌ها دولتی بوده و فعالیت‌های بانکی بر اساس تصمیمات دولتی صورت می‌گرفت و در برخی مواقع حتی در قانون بودجه کشور نیز رقم تسهیلات تکلیفی لحاظ می‌شد.
این کارشناس اقتصادی ادامه داد: سیاست‌گذاری دولت در این زمینه بسیار مستقیم بود و همین امر باعث می‌شد که بانک‌ها اختیاری از خود نداشته باشند و قادر به اخذ تصمیم و سیاست‌گذاری‌های مناسبی در جهت سپرده‌پذیری و پرداخت تسهیلات و در نهایت انتفاع بیشتر بانک و صاحبان سهام، نباشند.

* دولت از طریق سیستم بانکی هدایت صنایع را در دست گرفته است
وی مشکل اساسی نظام بانکی را سیاست‌گذاری بدون مبنای اقتصادی برای بانک‌ها دانست و تصریح کرد: سیاست‌گذاری دولت بر اساس مصالح بانک‌ها و سپرده‌گذاران انجام نمی‌شود و مصلحت‌های دیگری در این تصمیم‌گیری‌ها مدنظر قرار می‌گیرد.
عزتی گفت: لحاظ کردن مصلحت‌های دیگر که مد نظر دولت است، به شدت سپرده‌گذاری‌ها را در کشور کاهش داده و به تبع آن امکان پرداخت تسهیلات توسط بانک‌ها کاهش یافته است.
وی ادامه داد: در حال حاضر اختلاف شدیدی بین عرضه و تقاضا در سیستم بانکی وجود دارد و تقاضای استفاده از تسهیلات به شدت بالاست ولی عرضه وجوه به بانک‌ها و سپرده‌ها نسبت به تقاضایی که در بازار وجود دارد بسیار پایین است.
این کارشناس اقتصادی در خصوص نحوه مصرف منابع موجود در سیستم بانکی گفت: بخش قابل توجه ای از صنایع در سیستم بانکی به ویژه در یک سال اخیر بیشتر به سمتی که دولت خواسته هدایت شده و سبب محدودتر شدن اختیارات بانکها شده است.
عزتی تاکید کرد: سپرده‌های بانکی در حساب‌های مختلف باید بنا به مصلحت سپرده‌گذاران هزینه شود اما دولت در این مورد دخالت کرده و مصالح و منافع دیگری را مد نظر قرار داده است.
این کارشناس اقتصادی در این خصوص افزود: سیستم بانکی ادعا می‌کند که منافع تولیدکنندگان و مشابه اینها در مصالح و منافع دولت در نظر گرفته شده و همین امر باعث کاهش سپرده‌گذاری و در نتیجه محدودیت تسهیلات حتی در بخش تولید می‌شود.

* مسائل حاشیه‌ای، سپرده‌های قرض‌الحسنه را تحت تأثیر قرار داده است
این کارشناس اقتصادی با اشاره به سنت پسندیده قرض‌الحسنه، گفت: برخی مواقع نیت خیر قرض‌الحسنه تحت تأثیر مسائل حاشیه‌ای قرار گرفته و به جای اینکه افراد نیت خیر داشته باشند به امید کسب جایزه اقدام به سپرده‌گذاری در این حساب‌ها می‌کنند.
وی ادامه داد: همین امر مسیر اصلی فعالیت‌های قرض‌الحسنه را منحرف کرده و افرادی را که واقعاً می‌خواهند سپرده‌گذاری قرض‌الحسنه کنند، محدود می‌کند.
عزتی اظهار داشت: حجم سپرده قرض‌الحسنه در مقایسه با کل سپرده‌های بانکی بسیار محدود بوده و در بانک‌های خصوصی معمولاً 10 الی 15 درصد پایین‌تر است.

* استفاد نکردن از تمام عقود اسلامی دلیل اصلی مشکلات نظام بانکی ایران است
عزتی در مورد ابزارهای مالی در بانکداری اسلامی اظهار داشت: ابزارهای متنوع و گسترده‌ای در بانکداری اسلامی وجود دارد اعم از انواع سپرده‌ها یا اوراق سپرده بهادار مالی اسلامی مثل گواهی‌های سپرده یا اوراق سپرده و مشابه اینها که بسیار گسترده است و می‌تواند حجم خوبی داشته باشد.
وی ادامه داد: یک نکته اساسی در موارد فوق این است که بسیاری از فعالیت‌های نظام بانکی بر اساس عقود اسلامی باید واقعاً بر اساس و مبنای مشارکتی انجام شود که متأسفانه در نظام بانکی از این مبنا خارج شدند.
این کارشناس اقتصادی اظهار کرد: در حال حاضر بانکها سودهای نسبتاً ثابت به سپرده‌ها می‌پردازند که مستقل از سودی است که از تسهیلات و عقود مشارکتی دریافت می‌کنند و این بزرگترین مانع گسترش ابزارهای مالی اسلامی در بانکداری ایران و حتی در بازار سرمایه است.
عزتی عدم استفاده از مشارکت و اصول و مبانی اسلامی در عقود و ابزارهای اسلامی را در بخش بانکداری را دلیل اصلی مشکلات موجود در این بخش دانست و گفت: نظام بانکداری هر روز از این جنبه به عقب حرکت می‌کند و مشکلات عدیده‌ای پیدا کرده و اگر واقعاً اصول مشارکت اسلامی به کار گرفته شود، یقیناً سوددهی سپرده‌ها بالاتر می‌رود.
وی ادامه داد: در صورت انجام این کار بانک‌های کاراتر باقی می‌مانند و بانک‌های ناکارآمد مجبور به افزایش کارایی خود می‌شوند که این امر افزایش منافع بانک‌ها و سپرده‌گذاران را به دنبال خواهد داشت.
این کارشناس اقتصادی افزود: از طرف دیگر گیرندگان تسهیلات در بخش‌هایی قادر به استفاده از تسهیلات هستند که انتفاع بیشتری را هم برای خودشان و هم برای بانک مربوطه به ارمغان بیاورد.
عزتی انجام امور فوق را موجب افزایش کارایی استفاده از وجوه بانکی دانست و بیان کرد: متأسفانه به علت بسیاری از مسائل حاشیه‌ای تاکنون به این سمت حرکت نکرده‌ایم.
وی با اشاره به گستردگی ابزارهای مالی، خاطر نشان کرد: به راحتی می‌توان از این ابزارها برای افزایش جذب منابع برای بانک‌ها و بهبود وضعیت سودآوری به ویژه برای سپرده‌های سرمایه‌گذاری استفاده کرد.

 

 

/ 0 نظر / 22 بازدید