خراسان شمالی

نگاهی به جاذبه های گردشگری خراسان شمالی/اسفراین

شهرستان اسفراین با وجود دره ها , آبشارها و ییلاقات زیبا بر بلندای استان خراسان شمالی در دامنه جنوبی کوههای آلاداغ و جنوب و جنوب غربی کوه شاه جهان هر ساله پذیرای مهمانان , مسافران و گردشگران زیادی از جای جای ایران است.

تنوع آب و هوا , وجود ارتفاعات, جلگه ها , دشتها , و شرایط اقلیمی گوناگون موجود در اسفراین زمینه و بستر مناسبی را برای زیست انسانها در طول اعصار پیش از تاریخ فراهم کرده است.
بوستان ملی و منطقه حفاظت شده ساریگل,بوستان ملی و منطقه حفاظت شده سالوک , روستای هدف گردشگری روئین , دره ییلاقی بیدواز، اردغان و آبشار زیبای ایزی و توی، ارتفاعات شاه جهان و چشمه سارهای ارتفاعات کرکزو مسافران و گردشگران زیادی را هر ساله در خود جای می دهد.


*
روستای هدف گردشگری روئین
روستای پلکانی یا ماسوله‌ای "رویین" از معروفترین جاذبه های گردشگری خوش آب‌و هوای شهرستان اسفراین است که در یکی از دره‌های دامنه جنوبی آلاداغ قرار گرفته است.
این روستا که در 27 کیلو متری شمال اسفراین واقع شده است دارای آب و هوای معتدل کوهستانی است که آب فراوان, این روستا را پر رونق ساخته به طوری که در هیچ فصلی از سال این روستای گردش گر پسند از محصولات باغی بی بهره نبوده است.
ارتفاعات بلند , رودخانه های دائم , درختان چنار قدیمی چهره این روستای ماسوله ای را منحصر به فرد ساخته است و این روستا به قدری زیبا است که مسوولان گردشگری کشور در گشت و گذاری کوتاه از این روستا آن را در فهرست مناطق نمونه گردشگری به ثبت رساندند.
پلکانی بودن خانه‌های این روستا با بافت قدیمی آن و واقع شدن در دره‌ای نسبتا تند در میانه ارتفاعات سربه فلک کشیده آلاداغ، زیبایی محسورکننده ای به این روستا داده است تا جایی که امسال در سال 87 بافت تاریخی روستای روئین به عنوان اولین روستای دارای بافت ارزشمند تاریخی در حال ثبت در فهرست آثار ملی است.
منطقه گردشگری رویین به روستای شکوفه‌های سیب نیز معروف است و کوچه‌های پیچ در پیچ آن، بافت قدیمی خانه‌ها و شیب کوچه به کوچه روستا از مشخصات بارز این منطقه است که نظر هر تازه واردی را به خود جلب می‌کند.
*
بوستان ملی سالوک
این بوستان حفاظت شده 17 هزار هکتار وسعت دارد که به لحاظ داشتن تنوع جانوری یکی از مهمترین مناطق حفاظت شده ایران محسوب می شود.
شرایط توپوگرافی دشتی و کوهستانی منطقه باعث شده که این منطقه یکی از متنوع ترین زیستگاه های گونه های وحشی به حساب آید که یکی از جاذبه های زیبای گردشگری اسفراین است.
زیبایی این بوستان زمانی آشکار تر می شود که بیننده متوجه می شود که قسمت شمالی این جاذبه طبیعی گردشگری کوهستانی و زیست بوم حیوانات گوناگونی نظیر کوه زی و قسمت جنوبی آن نیز مناسب حیوانات دشت زی است.
در کف دره های این بوستان طبیعی نیز گونه های درختی و درختچه های زرشک , بید وحشی , انجیر وحشی , نسترن وحشی و در مناطق مرتفع گونه های ارس به چشم می خورد.

*
بوستان ملی و منطقه حفاظت شده ساریگل
این منطقه نیز با 28 هزار هکتار وسعت در شرق اسفراین واقع است که به علت پستی و بلندی های این منطقه و منابع فراوان آب از تنوع جانوری قابل توجهی برخوردر است.
از 502 گونه پرنده شناخته شده در کشور 70 گونه در این منطقه مشاهده شده اند.
این بوستان ملی همچنین با بیش از 200 گونه گیاهی از گونه های گلدار پوشیده شده است.

*"مقبره باباقدرت"
در مجاورت روستای دهنه اجاق و دهستان بام نیز مقبره ای است که به با با قدرت معروف است این مقبره از گذشته های دور محل نذر و نیاز بوده و بر ضریح و درگاه آن پارچه و قفلهایی بسته اند که سالهاست مسافران زیادی برای گرفتن حاجت رهسپار این بقعه می شوند.

*
شهر بلقیس
کهن دژ بلقیس در اسفراین که به شهر بلقیس معروف است عظیم ترین میراث خشتی ایران بعد از ارگ بم است که در طول تاریخ همواره به عنوان یکی از شهرهای مهم در حاشیه جاده معروف ابریشم قرار داشته است.
این شهر باستانی در سه کیلومتری جنوب شرقی اسفراین قرار دارد که یکی از معروف ترین جاذبه های باستانی خراسان شمالی محسوب می شود.
این شهر که بر اساس اسلوب معماری ساسانی ساخته شده شامل سه بخش کهندژ, ربض و شارستان بوده و 29 برج با ارتفاعت مختلف دارد که برای آخرین بار در دوره صفوی متروک شده و شهر اسفراین به محل کنونی حدود سه کیلومتری شمال این ویرانه ها منتقل شده است.
این بنای دوره اوایل اسلام به شماره 4497 در قهرست آثار ملی ثبت شده است.

*
محوطه توی
محوطه تاریخی توی که شامل دو محوطه توی یک و دو است یکی از وسیع ترین و کهن ترین محوطه های خراسان شمالی است که توالی فرهنگی از دوره پیش از تاریخ تا اواسط دوره تاریخی را در خود جای داده است.
قدیمی ترین آثار به دست آمده در این محوطه ها به احتمال باستان شناسان به اواخر دوره کلکولیتیک تعلق دارند و از سفالهای به دست آمده در سطح تپه سفالهای خاکستری - سیاه داغدار عصر مفرغ و سفالهای دوره تاریخی هخامنشی و اشکانی را به یاد می آورند.

*
آرامگاه حمزه بن موسی (دهنه شیرین )
بقعه امامزاده حمزه بن موسی از بناهای مذهبی و تاریخی دوره صفوی در شهرستان اسفراین است که نمای داخلی آرامگاه با نقوش گیاهی و کتیبه های قرآنی به خط ثلث تزئین شده و این امامزاده مشتاقان زیادی را هر ساله طلب می کند.

*
آرامگاه شیخ رشیدالدین محمد بیدوازی
در روستای بیدواز در فاصله25 کیلومتری شهرستان اسفراین واقع شده که وی از عرفا و شعرای مشهور خطه خراسان بوده است.

*
آرامگاه شیخ احمد ذاکرگور پانی
شیخ جمال الدین احمد ذاکر جورفانی (گورپانی ) از عرفای بزرگ قرن هفتم است که قدمت این آرامگاه در اسفراین به دوره سلجوقی می رسد.

*
امامزاده باغشجرد"
در 18کیلومتری شمال شرق صفی‌آباد در شهرستان اسفراین واقع شده که در نمای داخلی بنای آن نقوش گل و بته ترسیم شده و کتیبه‌های با متن آیه‌الکرسی دیوارهای داخلی را مزین کرده است.
مراسم سنتی ورزش "کشتی باچوخه" که هر ساله در 14فروردین در محلی به نام گود چشمه زینل‌خان در شمال شهر اسفراین با حضور بیش از 80 هزار تماشاگر از سراسر استان و کشور برپا می شود یکی از آیینهای عمده این منطقه است که قرار است به عنوان پدیده های تک زمانی و تک مکانی گردشگری به ثبت ملی برسد.
چادر شب بافی و حوله بافی نیز از صنایع دستی مرسوم و معروف این منطقه است که بیشتر نوعروسان اسفراین چادر شبهای دوخته شده دستان زنان هنرمند این دیار را در جهاز خود به خانه بخت می برند.
شهرستان 123هزار نفری اسفراین در 60کیلومتری بجنورد، مرکز خراسان شمالی واقع است.

جاذبه های گردشگری و آثار باستانی استان خراسان شمالی همه ساله گردشگران زیادی را به خود فرا می خواند که بنا به گزارش کارشناسان میراث فرهنگی، سالانه 12 میلون مسافر از این استان عبور و یا دیدن می کنند.

آرامگاه امامزاده سلطان سیدعباس بن موسی بن جعفر (ع) برادر امام رضا(ع)، آرامگاه امامزاده حمزه بن موسی الرضا (ع)، آرامگاه شاهزاده عبدالرحمن خرق، آرامگاه شیخ رشیدالدین محمد بیدوازی و مقبره شهدا از جمله مکانهای زیارتی و آثار باستانی این استان به شمار می رود.

همچنین قلعه جلال الدین، کاروانسرای قره بیل، چهارتاقی تیموری، غارهای هنامه، سنگ نگاره های جربت، معبد اسپاخو، آیینه خانه مفخم و عمارت مفخم از دیگر آثار باستانی این منطقه به شمار می رود که برخی از آنها به ثبت آثار ملی نیز رسیده اند.

روستاهای توریستی خراسان شمالی نیز با طبیعتی سرسبز و جاذبه های زیست محیطی همه ساله گردشگران زیادی را به استان فرا می خوانند.
روستای اسپیدان در شهرستان بجنورد، روستاهای استاد و خسرویه در فاروج، درکش در مانه و سملقان، رویین در اسفراین، زوارم در شیروان و روستای دشت در شهرستان جاجرم روستاهای توریستی خراسان شمالی هستند.


بخشی از جنگل گلستان نیز در محدوده استان خراسان شمالی  واقع شده است که خود جاذب گردشگران بسیاری است.

همچنین تنوع زیست محیطی، وجود گونه های متنوع گیاهی و جانوری و اقلیم مناسب این منطقه همه ساله جاذب طبیعت دوستان زیادی است.

مجموعه های تفریحی تفرجگاه "بش قارداش"، بوستان "بابا امان"، دره های اسفیدان، فیروزه، بازخانه، مهنان و چشمه آب گرم ایوب از دیگر جاذبه های طبیعی و گردشگری خراسان شمالی محسوب می شود.
تنوع اقوام از شاخصه های اصلی خراسان شمالی است، اهالی ترک، فارس، کرد، کرمانج، تات، بلوچ و ترکمن با صلح و صفا در کنار یکدیگر زندگی می کنند و مهمان دوستی و مهمان نوازی از ویژگی های آنان است.

اهالی خراسان شمالی، مردمی توانمند و هنرمند هستند که با الهام از طبیعت آثار هنری و صنایع دستی بدیعی را خلق می کنند که در سبد سوغات مسافران این استان جایگاهی ویژه دارد.

بافته های داری، گلیم، فرش و پشتی ترکمن، پلاس، سفره کردی، چاروق، چادرشب، لباسهای محلی کردی، ترکمنی و زیورآلات سنتی از جمله صنایع دستی خراسان شمالی است.

آبنبات یا شکرپنیر نیز سوغات شهرستان بجنورد، شیرینی بخش کام مسافران این دیار است.

دوقطرهای آندربالا126و92متربود.درآن اثری ازآجروسنگ نیافتم وحتی درمورداینکه نارین قلعه جاجرم

درمرکزشهرکنونی جاجرم ،تپه عظیمی نمایان است این تپه که متعلق بهدوره اسلامی است ازخشت وگل بناشده ودارای دیوارهای بلندی به ضخامت بیش از5/2مترمیباشد.ازعمرقلعه جاجرم بیش ازهفت قرن می گذردکلاویخوکه درسالهای 1403تا1406میلادیازایران بازدیدداشته درباره قلعه جاجرم چنین می نویسد:

/ 0 نظر / 13 بازدید